Festival Süreci

Şehrimizi kültürün ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla çıktığımız bu yolda azimle yürümeye devam ediyoruz. Dünyanın ilklerini yaşayan Antakya’nın, kültür sanat şehri olarak tanınmasını sağlamaya amaçlıyoruz.

 

Medeniyette ve hoşgörüde ülkemizin bilinen şehirlerindendir. Bu güne kadar uzanan yaşam süresince yörede Müslüman, Hıristiyan, Yahudi toplulukları ve tüm kadim uygarlıkların kesişme noktası olduğu bilinir. Birlikte yaşanabilen medeniyet ve hoşgörü kentte olmanın gururunu yaşıyoruz. Dünyanın en büyük mozaik müzesi, İlk Olimpiyatlar, ilk Hipodrum, ilk aydınlatılmış cadde, ilk kilisesi olan şehir artık kültür sanat etkinlikleriyle de anılacak.

 

2012 yılında ulusal ölçekte birkaç arkadaşın bir araya gelerek birincisin gerçekleştirdiğimiz ‘’Antakya Fotoğraf Festivali ve Fotoğrafçılar Buluşması’’nın, ikinci senesinde kurumsal bir boyut kazanması amaçlanmıştır. 2013 yılında ikincisini gerçekleştirilen fotoğraf Festivaline Antakya’nın tarihini ve mitolojik Defne Apollon hikâyesinden esinlenip ‘’Altındefne Film Festivali’’ bölümü dâhil ederek ‘’2. Uluslararası Antakya Altındefne Film Festivali & Fotoğrafçılar Buluşması’’ düzenlenmiştir. 2014 yılında filmden ayrılarak Fotomaraton yarışması dâhil edilmiş ve ‘’Uluslararası Defne Fotoğraf Festivali ve Fotomaratonu’’düzenlenmiştir. Sonrasında Festival süreci her sene zenginleşerek devam ediyor.

Orontes 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali

Antakya Belediyesi, Ansam Kültür Derneği ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen “Orontes 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali” 15 – 22 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleşti. Festivalde: Uluslararası karma sergi, Resim Çalıştayı, Karakalem Çalıştayı, Karikatür Çalıştayı ve Edebiyat söyleşi – imza içerikleri ile Antakya El Sanatları Müzesi ve Mahfeli Sosyal Tesislerinde halka açık ve ücretsiz olarak düzenlendi.

Antakya Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Orontes 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali’nin açılış törenine Hatay Vali Yardımcısı Erhan Günay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Antakya Belediye Başkan Vekili Ömer Gürbüz, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Alev Seçmen ve Rezzuk Ayoğlu, Ansam Kültür Derneği Başkanı Mehmet Oflazoğlu, Festival Genel Küratörü Fatma Elvin Öztürk, Karakalem Çalıştay küratörü, Selmani Baki Kocaispir, Karikatür Çalıştay küratörü İlker Mansuroğlu, sanatçılar ve çok sayıda misafir katıldı.  Serginin açılış kurdelesi birlikte kesildi.

Çağdaş Sanat Müzesi

Ansam Kültür Derneği Başkanı Mehmet Oflazoğlu’da, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Antakya Belediyesi’nin vermiş olduğu destek sayesinde böylesine güzel bir festivali gerçekleştirdik. Amacımız Antakya’yı kültür ve sanat şehri haline getirmek. Antakya Belediyesi ile bu konuda ortak yol alıyoruz. Orantes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali’nin, Çağdaş Sanat Müzesi’nin temelini oluşturmasını diliyoruz. Bu amaçla festivalimize katılan sanatçılarımıza birer tane eser sertifikası vereceğiz. Bu eserleri koruma altına alıp, açacağımız müzede sergileyeceğiz. Tüm sanatçı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Orontes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali

Arşiv

STORE

merch

Featured Products