Artantakya 2023 Genç Yetenekler Yarışması Başarıyla sona eridi.

ArtAntaAkyA tarafından birbirinden güzel sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenirken gençler de unutulmayarak teşvik edici etkinliklerle yetenekli gençlerin önplana çıkartılması sağlanıyor. Bu amaçla düzenlenen ‘Genç Yetenekler Yarışması’ sona erdi ve başarılı yetenekler de belirlenmiş oldu.

ArtAntAkyA Online Contemporary Art Fair tarafından genç yetenekleri teşvik etmek amacıyla, Artantakya 3. Genç Yetenekler” yarışması ile üniversitelerde öğrenim gören (güzel sanatlar fakültelerinin herhangi bir dalında lisans veya yüksek lisans öğrencileri) genç sanatçı adaylarını desteklemek, özgün ve çağdaş sanatsal üretime teşvik etmek, yaratıcı düşüncelerle sanat eserleri üretmelerini amaçlamaktayız.

KONU: Serbest

TEKNİK: Serbest

KATILIM: Yarışmaya, · Resim, · Heykel, · Seramik, Cam · Fotoğraf, · Özgün Baskı, · Yerleştirme (Enstalasyon), · Video art İle katılım sağlanabilir. Katılımcı, bu yarışmaya en az 3 eser gönderecekler. Seçici kurulun yapacağı değerlendirmeler sonucunda her katılımcının bir özgün eseri sergilenecektir.

SEÇİCİ KURUL:

Prof. Dr. Selda Mant MenayKütahya Dumlupınar Üniversitesi

Doç. Dr. Meysem Samsun – İnönü Üniversitesi

Öğr. Gör. Şenol Özdevrim Kıbrıs Amerikan Üniversitesi

Öğr. Gör. Ünal Kuş – Mustafa Kemal Üniversitesi

Selmani Baki Kocaispir – Sanat Eğitimcisi

Dereceye Girenler;

Başarı ödülü; Aleyna Işık, Oğulcan Öz, Turcan Kara, Yelin Çelik

Mansiyonlar; Büşra Nur Salgut, Ercan Sağlam, Senem Aslan

Sergilenme; Aylin Alkan, Başak Aydın, Baran Alkaner, Beyza Garip, Büşra Aykaç, Derya Kocaer, Emre Tura, Faruk Çelik, Fatih Sağlam, Furkan İnce, Gaye Özipek, Gizem Kocak, Gülben Saydut, Hasan Erdoğan, Haydar Lale, İpek Nur Özdemir, Merve Gazi, Nergis Doğru, Ömer Baydemir, Özge Kısmet, Seda Sağ, Songül Dündar, Zeynep Çakır

Artantakya 2. Genç Yetenekler Yarışma Sonuçları

ArtAntAkyA Online Contemporary Art Fair tarafından düzenlenen, “Artantakya 2. Genç Yetenekler” yarışması ile üniversitelerde öğrenim gören (lisans ve lisansüstü) genç sanatçı adaylarını desteklemek, özgün ve çağdaş sanatsal üretime teşvik etmek, yaratıcı düşüncelerle sanat eserleri üretmelerini amaçlamaktadır.

KONU: Serbest TEKNİK: Serbest

SEÇİCİ KURUL: Prof. Dr. Ahmet Şinasi İşler – Bursa Uludağ, Üniversitesi, Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan- Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Deniz Çobankent – Heykeltıraş, Doç. Dr. Meysem Samsun – İnönü Üniversitesi, Prof. Dr. Orhan Cebrailoğlu – Selçuk Üniversitesi

Artantakya 2. Genç Yetenekler Yarışma Dereceye Girenler;

1. Dilek Özeren, 2. Ahmet Hakan Akkuş, 3. Gökçe ÇilekarMansiyonlar; Emre Sungurhan, Mustafa Duhan Çırak, Pınar PolatSergilenme; A.Kadir Kadirhan, Ahmet Acan, Betül Özpınar, Beyza Nur Kum, Büşra Maden, Emine Bostancı, Erkan Kılıç, Esra Dikener, Feyzi Aşık, Gazi Durmaz, Gülben Saydut, Gülru Düzce, Hayal Rabia Muslu, Helin Tuncel, Hüseyin Meydan, İbrahim Deniz Tavlıbıyık, İlkhan Kara, Mehmet Akif Özdal, Menekşe Eda Öztürmen, Merve Sürücü, Mihrican Elmez, Oğulcan Öz, Orhan Başeğmez, Özgecan Eraydın, Özlem Taşpınar, Ramazan Özdemir, Semanur Akın, Semih Özkan Karabudak, Sevim Çağla Yıldıran, Taha Avcıoğlu, Yağmur Kevser Barutçu, Yasemin Yazıcı, Yusuf Han, Zehra Saluk

 

ArtAntAkyA 3. Online Contemporary Art Fair
Artantakya Online Sanat Fuarı 15 – 25 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlendi. ArtAntAkyA 3. Online Çağdaş Sanat Fuarı’na ülkemizin yanı sıra birçok ülkeden 36 sanatçı 46 galeride 563 eseri ile katılım sağladı.

Sanat profesyonellerinin yanı sıra amatör sanatçıların ve sanatseverlerin de yoğun ilgi gösterdiği ArtAntAkyA 3. Online Çağdaş Sanat Fuarı 25 Aralık ta son buldu. 46 galeride birçok ülkeden 36 sanatçının 563 eseri sergilendi. Türkiye ve dünya çağdaş sanatından örnekleri bir araya getiren fuar, sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Genel Koordinatörlüğünü Mehmet Oflazoğlu, tarafından yürütülen fuarın Art Direktörü Fatma Elvin Öztürk ve Etkinlik koordinatörü Selmani Baki Kocaispir üstlendi.

ArtAntAkyA 3. Online Çağdaş Sanat Fuarı-ArtAntAkyA Online Contemporary Art Fair 2022 Ödülleri de sahiplerini buldu. Onur ödülü Ayfer Uz, Genç Sanatçı ödülü Meysem Samsun ve Teşvik Ödülü Arif Demirel’e verildi.

 

Artantakya 2021 Genç Yetenekler Yarışması Başarıyla sona eridi. 

ArtAntAkyA Online Contemporary Art Fair tarafından genç yetenekleri teşvik etmek amacıyla, “Artantakya Genç Yetenekler 2021” yarışması ile üniversitelerde öğrenim gören (lisans ve lisansüstü) genç sanatçı adaylarını desteklemek, özgün ve çağdaş sanatsal üretime teşvik etmek, yaratıcı düşüncelerle sanat eserleri üretmelerini amaçlamaktadır.

SEÇİCİ KURUL: Prof. Melihat TÜZÜN-Trakya Üniversitesi, Prof. Özer, KANBUROĞLU-İstanbul Aydın Üniversitesi, Doç. Dr. Nilgün ŞENER-Kocaeli Üniversitesi, Doç. Dr. Ceyhun KONAK-Kocaeli Üniversitesi, Dr. Öğretim Üyesi Candan GÜNGÖR- Dokuz Eylül Üniversitesi

Dereceye Girenler; 1. Melih Can, 2. Caner Güner, 3. Enes Sağdıç, Mansiyonlar; Pınar Polat, Caner Kemahlıoğlu, Pelin Bulu Yılmaz, Sergilenme; Buse Fulürya, Dilan İşbilir, Doğukan Mama, Eda Kılıç, Edanur İpek, Emine Dirik, Ersin Kayıkçı, Fatma Ay Korkmaz, Furkan Yardım, İrem Coşkun, Işınseli Milen Kalbak , Mehmet Akif Özdal, Musa Yönyol, Sedanur Şimşek, Selim Çınar, Zeynep Neris Kaplan

Türkiye’nin ilk Online Çağdaş Sanat Fuarı ArtAntAkyA

2. Online Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı Yoğun İlginin Ardından Geride Bıraktık

 

Artantakya 2. Online Çağdaş Sanat Fuarı 01 – 10 Haziran 2021 tarihleri arasında düzenlendi. ArtAntAkyA 2. Online Çağdaş Sanat Fuarı’na ülkemizin yanı sıra 27 Ülkeden 116 sanatçı 40 galeride 1009 eseri ile oluşan Kişisel Sergiler, Sanatçılar, Koleksiyonerler ve Galerilerin katılımı ile 2. Online ArtAntakya Çağdaş Sanat Fuarı açıldı. Online olarak ta olsa seyretmeye doyamadığımız nice güzel nadide eserler sizlerin beğenisine sunuldu.

ArtAntAkyA 2. Online Çağdaş Sanat Fuarının yurt içinden ve yurt dışından katılan sanatçılar, fuara olan yoğun ilgiden dolayı çok mutlu oldular. Türkiye’nin ilkini de bizim düzenlediğimiz çağdaş sanat fuarına olan ilgi bizleri gururlandırdı.  

ArtAntAkyA 2. Online Çağdaş Sanat Fuarı Ödülleri de sahiplerini buldu. Onur ödülü Ayşegül Türk, Genç Sanatçı ödülü İnci Bulut Kılıç ve Teşvik Ödülü Meyrem Deveci ye verildi.

 

ArtAntAkyA kurucu başkanı Mehmet Oflazoğlu yaptığı açıklamada: Günümüzün koşulları bize sanal da teknolojik yaşamı getirdi. Bu sürece dâhil olmak ve yerinde- zamanında olmak adına ArtAntakya Online Çağdaş Sanat fuarı düzenlemeye devam ediyoruz. Türkiye de ilkini geçen sene düzenlemiştik.  Yoğun ilgi ile karşılanan online sanat fuarı devam etmemize cesaret verdi. Online olmanın özelliği ile tüm Dünyadan katılım ve aynı zamanda izleyici-alıcı oldu. 

Online sistemle, sanal dünyada sanat fuarımız ve devamında sanat pazarı oluşturmak için çalışmalarımızı sürüyor. Ülkemizin ve Dünya’nın sanat eserlerini ve kültür altyapısını tanıtmak ve ulaşılabilirliğini sağlamayı önemsiyoruz. Oturduğunuz yerden istediğiniz sanat eserine inceleyip sahip olabileceksiniz.

TÜRKİYEDE BİR İLK

ArtAntAkyA ONLINE ULUSLARARASI ÇAĞDAŞ SANAT FUARI

ArtAntAkyA Online Contemporary Art Fair

 

01 – 10 Aralık 2020 tarihleri arasında ilki düzenlenen ArtAntAkyA online Çağdaş Sanat Fuarı’nın Türk sanatçılarla birlikte Dünyanın birçok coğrafyasından sanatçıların eserlerinin yanı sıra ünlü koleksiyoncuların son alımları da sergilendi.

Sanat profesyonellerinin yanı sıra amatör ve sanatseverlerin de yoğun ilgi gösterdiği çağdaş sanat fuarı ArtAntAkyA online Çağdaş Sanat Fuarı 01 – 10 Aralık 2020 tarihleri arasında online-çevirimiçi olarak düzenlendi. Türkiye ve dünya çağdaş sanatından örnekleri bir araya getiren fuarda, sanatseverler dilediği eseri online satın alabildiler. Genel Koordinatörlüğünü Mehmet Oflazoğlu, Küratörlüğünü Nilgün Keskin Şener ve Sanat Yönetmenliği Fatma Elvin Öztürk tarafından yürütüldü.

.

ArtAntAkyA online Contemporary art fair çevirimiçi en etkili sanat fuarı oldacağını dile getiren yönetim kurulu başkanı Mehmet Oflazoglu, “Fuar, alanında kendini farklı kılarak, tüm dünyaya yeni mesajlar verecek yeniliklerle sürdürüyor. Online sistemle çıktığımız bu yolda önümüzdeki yıllarda ArtAntAkyA büyüyerek yoluna devam edecek. Ülkemizin ve Dünya’nın sanat eserlerini ve kültür altyapısını tanıtmak ve ulaşılabilirliğini sağlamayı önemsiyoruz. Oturduğunuz yerden istediğiniz sanat eserine sahip olabileceksiniz. Günümüzde mevcut koşullardan dolayı online etkinliklerin revaçta olduğu ve devam edeceği gözlendi.

ArtAntAkyA icra kurulu ve ülkenin koleksiyonerleri tarafından geliştirilen bu proje, sanat galerileri, müzayede evleri, değişen küresel zenginlik ve sanat koleksiyonları, sanat fuarları gibi farklı segmentlerine bakarak küresel sanat pazarını analiz eden bağımsız ve objektif bir çalışmadır. Çevrimiçi satışlar ve genel olarak sanat pazarının ekonomik etkisi yadsınamaz

ArtAntAkyA International Contemporary Art Show

Hatay Büyükşehir Belediyesinin Katkılarıyla, Ansam Kültür Derneği ve Fotofilm Sanat Merkezi tarafından düzenlenen ArtAntAkyA International Contemporary Art Show yoğun katılımla geçti.

ArtAntAkyA International Contemporary Art Show, Antakya Sizi Çağırıyor, Sanat ve Sanatçılar Antakya da buluşuyor, sloganıyla başlayan çalışmalar meyvesini verdi. ArAntAkyA International Contemporary Art Show(sanat fuarı), 24 – 27 Ekim 2019 tarihinde Antakya Anemon otel’ de düzenlendi. Avrupa’dan sonra Akdeniz havzası, Ortadoğu ve Asya bölgesini kapsayan katılımcı kapasitesiyle, Türkiye’nin yeni Sanat mecrasında, Sanatçı ve Koleksiyonerlerini bir araya getirdi. ArtAntAkyA katılımcıları, Yurt içi ve yurt dışından Galeriler, Güzel sanatlar fakülteleri, Sanatçı Kolektifleri, Sanatçı İnisiyatifleri ve Koleksiyon-erler olarak kabul edildi. 15 ülkeden 300 sanatçının katıldığı, 1000 eserin sergilendiği ArtAntAkyA International Contemporary Art Show(sanat fuarı), Antakya Anemon otelde 24 Ekim Saat 18.00 de kapılarını açtı. 3 gün boyunca halka açık ve ücretsiz olan etkinlik halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı.

 

ArtAntAkyA International Contemporary Art Show’un onur konukları; 2015 yılından bu yana UNESCO resmî partneri International Association of Art (IAA) Dünya Başkanlığı görevini sürdüren ve aynı zamanda UPSD (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) Başkanı olan sanatçı Bedri Baykam oldu. Ödülünü almak ve Antakya da ilk defa düzenlenecek olan ArtAntAkyA sanat fuarının onur konuğu olarak teşrif ettiler.

1950’li yıllardan bu yana fotoğraftaki sürekliliği, güncel yaşamın belgelenmesindeki “tutarlılığı’ ve Cumhuriyet Türkiye’sinin görsel belleğine katkılarından dolayı ödüllü fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç ArtAntAkyA onur konuğu olarak Antakya ya geldiler.