Orontes Uluslararası  Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı 28 Nisan – 17 Mayıs 2016

Orontes Uluslararası  Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı Verda Sabun Fabrikasında düzenlenen törenle başladı.  

Orontes Uluslararası  Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı 28 Nisan – 17 Mayıs 2016

Orontes Uluslararası  Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı Verda Sabun Fabrikasında düzenlenen törenle başladı.  

Hatay Büyük Şehir Belediyesi, Defne Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve Arsuz Belediyesinin katkılarıyla; Ansam Kültür derneği & Bedi Sabuncu Güzel Sanatlar lisesi tarafından düzenlenen Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı başladı.

Verda Sabun Fabrikasında, Hatay Büyük Şehir Belediyesi eski kültür ve sosyal işler daire başkanı Mehmet Mursaloğlu, Bedi sabuncu güzel sanatlar lisesi müdürü Halil Kaya, Ansam Kültür Derneği ve Festival yürütme kurulu başkanı Mehmet Oflazoğlu basın ve sanatseverlerin yoğun katılımıyla festival açılışı yapıldı. 

Bu sene ilk olacak olan ”Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali’ne 95 sanatçı katıldı. Başta Azerbaycan olmak üzere Rusya, Bulgaristan, İran, Filistin, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin birçok şehrinden gelen üniversite dekan ve öğretim üyelerinden oluşan sanatçıların İçinde, Fotograf, Resim, Heykel, Mozaik, Hat, ebru, Tezhip, Minyatür, Kalem seramik, ahşap yakma, film, müzik ve tiyatro dallarında etkinlikler gerçekleşti. Sergi, Workshop, söyleşi, Atölye, panel ve çalıştay etkinlikleri gerçekleşti.

Festivalin açılış sergisinde, Seramik sanatçısı Sadullah Çekmece, Ressam Belma Yağmur, Sabiha Çeri, Fotograf Sanatçısı Gökhan Bulut’un eserleri yer aldı. Sergiyi gezen davetliler konuk sanatçılarla hatıra fotoğrafı çektirerek açılış son buldu.

Orontes Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayın yaşam boyu onur ödülü sanatçıları Selçuk Üniversitesinden Yrd. Doc. Orhan Cebrailoğlu, Trakya Üniversitesi Yrd. Doc Ayfer Uz ve Fotograf Sanatçısı Mehmet Özşimşek layik görüldü.

Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı Mustafa Kemal Üniversitesi, Bedi Sabuncu Güzel sanatlar lisesi ve İskenderun’daki etkinliklerle devam etti.

Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivalin Çalıştay kısmına; Asuman Yıldız Arun, Orhan Cebrailoglu, Aynura Mustavayeva, Parviz Asadov, Muhammed Damour, Ayfer Uz, Huda Alzaydi, Akif Amirof, Aybige Özer, Valentina Woolrych, Kaya Gümüşdüğme, Seher Söyleme Çelik, Aydan Ahmedova, Najat  Tamish, Suna Mansuroğlu, Wael Darwesh, About Salman, Şahnaz Yılmaz ve Tuğba Küçükbahar katıldı.

MKÜ nün Güzel sanatlar fakültesinde başlayan çalıştay Selçuk üniversitesinden Yrd. Doç. Orhan Cebrailoğlu canlı performansı çok ilgi gördü. Öğrencilerin yoğun ilgiyle izlediği performans diğer sanatçıların katılımıyla çalıştay devam etti.

Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali kapsamında Bedi sabuncu güzel sanatlar lisesinde yapılan Karma sergi okul müdürü Halil Kaya, Ansam Kültür Derneği başkanı Mehmet Oflazoğlu ve yoğun sanatsever katılımıyla açıldı. Sergide; Ebru, Resim, Fotograf, Heykel, Seramik ve Ahşap Yakma eserleriyle katılan sanatçılar, Meltem Yakın Üldes, Selma Kır, Kürşat Kaan Özkemahlı Serap Erdoğan, Aslıhan Taşkent, Şevket Şanlıoğlu, Sezai Akbaba ve Zeynep Naim Gülbol Öğrencilerin de katıldıkları sergi yoğun ilgi gördü.

İskenderun’da Belediye Sanat Galerisinde İskenderun Belediyesinin desteğiyle Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali kapsamında Resim, Hat, Mozaik, Kaligraf ve Heykel karma sergisi açıldı. Katılan sanatçılar; Yusuf Altunay, Suat Kanatlı, Selva Güven, Atıf Soğuksu, Mehmet Bostancı ev Tareq Falazi. Sergiyi gezen davetliler konuk sanatçılarla hatıra fotografı çektirerek sergi açılışı son buldu.

Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivalin Çalıştay sergisi Mustafa Kemal Üniversitesinde açıldı.

Çalıştay sergisine; Başta Azerbaycan olmak üzere Rusya, Bulgaristan, İran, Filistin, Suudiarabistan ve Türkiye’nin birçok şehrinden gelen üniversite dekan ve öğretim üyelerinden oluşan toplamda 38 çalıştay katılımcısı ile sergisini açtı. 

MKÜ nün Güzel sanatlar fakültesinde açılan sergiyi akademisyen, sanatsever ve öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği görüldü. Sergi Açılışını Ayhan Kara Vakfı Başkanı Ayhan Kara Ve MKÜ Güzel sanatlar Fakültesinden Yard. Doc Numan Özen birlikte yaptı.

Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı kapsamında Cumartesi günü Harbiye Defne Belediyesi ek hizmet binasında sergi açıldı. Vildan Özsoy, Şölen Kumru, Zerrin Akdemir, Nazlı Zorkun, Emre Alagöz, Şöhret Aktepe ve Sultan Erdoğan’ın eserleri yer aldı.

Samandağ Kültür Müdürlüğü Sanat Galerisinde Samandağ Belediyesinin desteğiyle Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı kapsamında Bedi sabuncu güzel sanatlar lisesinde öğrencilerinin çalışmaların sergisi açıldı.

Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştay’ın Teşekkür plaketi ve ödül töreni Samandağ Kültür Merkezinde yapıldı. Törende destek veren kuruluşlara teşekur plaketi Bedi sabuncu güzel sanatlar lisesi Müdürü Halil Kaya ve Festival Komite Başkanı Mehmet Oflazoglu tarafından takdim edildi. Ödül törenin bitiminde Bedi sabuncu güzel sanatlar lisesi korosu ile güzel dinleti sundu.

Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali Yayladağı ve Kırıkhan’da yapılan etkinliklerle sona erdi

Yayladağı belediyesinin katkılarıyla 13 mayıs cuma günü saat 10.00’da Belediye binasının çok amaçlı salonunda yapılan sergiye katılan sanatçılar; Ahmet Bostancı – Mozaik, Turgut Canlı – Ebru, Tezhip, hat, Canseven Bahçeci – Resim, Mehmet Yolcu – Resim ve Hüseyin Bilgin – Ahşap yakma resim teknikle yaptıkları eserleri ile Yayladağı’nda sanat rüzgarları estirdiler..

Yayladağı Belediye başkan yardımcısı Sayın Metin Bilgili’nin yaptığı açılışa şehrin sanat severleri ve kütüphane ziyaretçileri katıldı.

Festivalin son sergisi de Kırıkhan Naim Atakaş Anadolu Lisesinde gerçekleşti. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği sergiye Okul Müdürü Sayın Mutlu Anlar ve okul öğretmenleri katıldı.