Uluslararası 2. Antakya Defne Fotograf  Festivali Gelenekselleşme yolunda ilerliyor  

Defne ve Samandağ Belediyeleri destekli, Fotofilm Sanat Merkezi-Antakya Kültür sanat dergisi tarafından organize edilen Uluslararası 2.Antakya-Defne Fotograf Festivali zengin içerikli programla izleyicilerle buluştu.

 Antakya-Defne Uluslararası 2. Fotoğraf Festivali & Fotomaratonu Heyecanlı Başladı 21 – 24 Mayıs 2015

21 Mayıs 2015 Perşembe sabah Saat 13.00 de Hatay Mustafa Kemal

Üniversitesinde Fotograf sanatçısı Melih Suların ‘Ayasofya Işıklar’ adlı sergi açılışıyla başladı. Sergiye; Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seval YAVUZ, Yardımcı Dekan Yrd. Doç. Dr. Numan Özen, Arş. Gör. Kürşat Kaan Özkemahlı, fotoğraf kulübü öğrencileri, çok sayıda öğretim görevlisi ve fotoğraf sever öğrenci katıldı.

Sergiyi Sanatçı Melih Sular anlatırken; “Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en görkemli anıtsal yapılarından biri olan Ayasofya’ya girdiğiniz ilk andan itibaren tarihin ışıklı koridorlarında sanki zaman içinde zaman yolculuğu yaparsınız. Bu yolculuk esnasında size Ayasofya’nın büyük endamı ve yüzyıllara meydan okumuş kusursuz mimarisi tanıklık edecektir. Bu kutsal yapının içine girdiğiniz andan itibaren ona dahil olarak var olduğunuz hissini taşımaya başlayacağınız dan emin olmalısınız. Tıpkı yeryüzünde uzak ve sakin bir diyarda dinlenmiş ruhunuzun size hissettirebileceği her tür huzurun tarihin gölgesinde yenilenmesi gibi olağan şeylerden bahsedebiliriz. 

İşte böylesine anıtsal bir yapının içsel huzurunu anlatmanın birçok şekli olmasına karşın, fotoğraf yolunu tercih ettim; Bu çok özel yapı içerisinde gördüğüm ışık oyunlarını 2011-2014 yılları arasında farklı zamanlarda objektifime hapsederek “Ayasofya’nın Işıkları’ adlı fotoğraf serisini yarattım.  Mimari fotoğrafın formunu ve oranlarını teknik anlamda önemseyerek düzgün kadrajlar yaratmaya çalışarak sizlerin önüne getirdiğini’ ifade etti.

Her festivalde gelenekselleşen Okul söyleşileri ilk önce Erol Bilecik Endüstri Meslek Lisesi’ne oldu. Okul Hocalardan Gökhan Yılmazer’in düzenlediği etkinlik, Kongre Merkezine öğrencileri toplayarak başladı. Anadolu ajansı foto muhabirlerinden Abdurrahman Antakyalı tarafından Basında Fotograf ve fotoğrafın oluşumu hakkında bilgi alan öğrenciler konuk sanatçıyı terlettiler.

İlkokul ziyaretini de, Çekmece Şehit Türkmen Ortaokuluna yapıldı. Okul öğretmenlerinden Aytaç Bağcı tarafından Kongre salonuna yönlendirilen öğrencilere Belgesel Fotograf Sanatçısı Özcan Yurdalan ve Erkan Temur Fotograf ve fotoğrafın oluşumu hakkında bilgi verip deneysel çalışmalar yaptılar.

Fotomaraton kapsamında, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından onaylanmış, 10.500 TL. Ödüllü Fotomaraton yarışması Maddi Sponsor kuruluşun Seçim yasaklarını gerekçe göstererek çekilmesiyle, ödüller “Antakya-Defne de Konaklama” olarak değiştirilerek kazanan yarışmacılara takdim edildi.

 Festivalin açılış sergisi ‘Mehmet Turgut ve Aykan Özener’in oldu.’ Gençlerin yoğun ilgi gösterdikleri Mehmet Turgut gördüğü ilgi karşısında terledi.

 Festivalin açılış sergisi; Verda Sabun Fabrikasında düzenlenen açılış törenine Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Samandağ Belediyesi Kültür İşleri ve Basın & Halkla İlişkiler Müdürü Ali Türetken, Festival Komitesi Başkanı Mehmet Oflazoğlu, Festival Komitesi Basın Danışmanı Hüseyin Zorkun, Festival tertip komitesi ile fotograf sanatçıları ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Tören sonrası açılışı gerçekleştirilen Mehmet TurgutÂlâ Portreler” fotograf sergisi büyük ilgi gördü. Fotograf Sergisi’nin açılışını Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Samandağ Belediyesi Kültür İşleri ve Basın Basın & Halkla İlişkiler Müdürü Ali Türetken, Festival Komitesi Başkanı Mehmet Oflazoğlu kurdeleyi keserek birlikte yaptılar.
Sergi açılışında yapılan konuşmalarda, medeniyetler şehri olan Hatay’da bu tarihi mekânda açılan serginin çok anlamlı olduğu ve sanata değer veren Hatay’da bu tür etkinliklerin olmasının gurur verici olduğu vurgulandı.

Mehmet Turgut; ‘Antakya’da olmaktan son derece mutluyum ve gururluyum. Medeniyetler şehrinde kendimce uygun bulduğum “Âlâ Portreler” fotoğraf sergisi ile aranızda olmaktan onur duydum.’ Sergi hakkında yaptığı konuşmada; ‘9 usta ismi “Âlâ Portreler” sergisi için fotoğrafladım! Usta olabilmek için gereken 3 kavram, zaman, sabır ve sadakat hakkında düşüncelerini bildiğim; Aydın Boysan, Ara Güler, Şebnem Sönmez, Mustafa Alabora, Yetkin Dikinciler, Zeynep Oral, Rutkay Aziz, Erdal Beşikçioğlu ve Leman Sam; “Âlâ Portreler” sergisi için bir araya getirdim. Sergi için fotoğrafladığım, her biri alanının en önemli isimleri arasında yer alan ustalar; aynı zamanda, birbirlerini besleyerek “ustalığı oluşturan üç ana kavram, zaman, sabır ve sadakat hakkında görüşlerini anlatarak fotoğrafladım.’

‘Metruk’ temalı sergisiyle katılan Aykan Özener Antakya’da Medeniyetler şehrinde olmaktan onur duyduğunu söyledi. Sergi hakkında bilgi verirken; Birinci dünya savaşının en kanlı çarpışmalarına sahne olan bu topraklar savaş sonrasında meydana gelen devletlerarası sorunlardan payına düşen birçok değişime sahne olmuş. Özellikle Lozan antlaşmasıyla başlayan sürecin akabinde, Kıbrıs olayları sonucunda yaşanan siyasi çalkantılar sırasında  kentteki gayr-i Müslimlerin Çanakkale’yi terk ettiğini görüyoruz. Bu üç mahalleden geriye sadece metruk binaların kaldığını görüyoruz. Bunların birçoğu bugün yerini modern yapılara terk ediyor. Kimi binalar ise restorasyona uğruyor. Sergideki fotoğrafların bir kısmı 1964 de zorunlu göçe mecbur bırakılan İmroz‘a ait. Bir kısmı ise yüzyıllardır yapılan zeytincilik mekânlarına yani çoğunlukla Rumlar tarafından işletilmiş zeytinyağı fabrikalarına ait. Diğerleri de kentte yaşamış azınlıklara ait olduğunu söyledi.

Mehmet Turgut Âlâ Portreler” ve Aykan Özener ‘Metruk’ temalı eserlerinden oluşan fotograf sergileri büyük bir ilgi ile gezildi. Açılışa katılan konuklar ünlü sanatçılarla fotograf çektirme yarışına girdiler. Sanatçılar sergiledikleri başarılı eserler ile davetlilerin alkışları ile ödüllendirildi ve sanatçılara festival anısına birer plaket takdim edildi.

Sergi açılışından sonra yapılan Fotograf sunum ve söyleşilerde; Erkan Temur, Eser Paşa, Gül Yıldız, Ralf J. Diemb, Çerkes Karadağ, Sadık Üçok, Yunus Topal, Yusuf Aslan ve Tolga Yarıcı yer aldı. 

Festivalin İkinci Günü Okul ziyareti; TED Kolejine yapıldı. Okul idarecilerinden Güneş Daraoğlu tarafından Kongre salonuna yönlendirilen öğrencilere Fotograf Sanatçısı Gül Yıldız Fotograf hakkında bilgi verip öğrencilerin sorularını yanıtladı.

İlkokul ziyaretini de, Samandağ Atatürk ilköğretim okuluna yapıldı. Samandağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız tarafından koordine edilen etkinlik öğrencilerin Kongre salonuna yönlendirilmesiyle başladı. Belgesel Fotograf Sanatçısı Özcan Yurdalan, Yusuf Aslan ve Erkan Temur Fotograf ve fotoğrafın oluşumu hakkında bilgi verip deneysel çalışmalar yaptılar.

Uluslararası 2. Antakya – Defne Fotoğraf Festivali kapsamında Samandağ Belediyesinin katkılarıyla, Abdullah Cömert Parkında İskenderun Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği ” Alın Teri’ Konulu Fotoğraf Sergisi açıldı. Sergiye, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Festival Komitesi, İSKFAD yönetim kurulu ve çok sayıda sanatsever katıldı. Festival Komite başkanı Mehmet Oflazoğlu açılışta yaptığı konuşmada; ‘’Bu tür etkinliklerin şehrin tanıtımına ve gençlerin az da olsa sanat havası solumasını sağlıyor. Açık alanda açılan sergilerin yoldan geçenlerin kendilerini serginin içinde bulmalarını sağlıyor. Hayatında sergiye ulaşamamış insanlara ulaştırmanın keyfini yaşıyorum. Bu etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan Samandağ Belediyesine ve eserleriyle bizi onurlandıran İSKFAD’a şükranlarımızı sunuyoruz’’ diyerek teşekkür plaketini Sergi koordinatörü Murat Erdem’e takdim etti. Erdem, teşekkür plaketini alırken çok mutlu olduklarını, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ve sonraki organizasyonlar için şimdiden hazırlıklara başladıklarını söyledi. Sergiyi gezen vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemediler.

İlkokul söyleşisi de, Samandağ Atatürk ilköğretim okuluna yapıldı. Samandağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız tarafından düzenlenen etkinlik öğrencilerin Kongre salonuna yönlendirilmesiyle başladı. Belgesel Fotograf Sanatçısı Özcan Yurdalan, Yusuf Aslan ve Erkan Temur Fotograf ve fotoğrafın oluşumu hakkında bilgi verip deneysel çalışmalar yaptılar.

Uluslararası 2. Antakya – Defne Fotoğraf Festivali kapsamında Samandağ Belediyesinin katkılarıyla, Abdullah Cömert Parkında İskenderun Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği ” Alın Teri’ Konulu Fotoğraf Sergisi açıldı. Sergiye, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Festival Komitesi, İSKFAD yönetim kurulu ve çok sayıda sanatsever katıldı.

FİDANLI DA FOTOĞRAF SERRGİSİ AÇILDI

Uluslararası 2. Antakya-Defne Fotoğraf Festivali ve Fotomaratonu kapsamında Samandağ Belediyesinin katkılarıyla, Fidanlı Mahallesinde fotoğraf sergisi açıldı. Sergiye, İlçe Kaymakamı Cahit Çelik, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız ve çok sayıda kişi katıldı. Sergide, şehir dışından gelen konuk sanatçılara ve sergiye katılanlara yerel yemeklerimizden olan tandırda pişirilmiş katıklı ekmek ikram edildi. Sergi fidanlı halkı ve ziyaretçiler tarafından ilgiyle izlendi

Fidanlı Muhtarı Bahri Sağ konukları karşılayarak, serginin Fidanlı’da açılmasından dolayı memnuniyetini dile getirerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Muhtar Sağ konuşmasını şöyle sürdürdü; “Herkes evinin önünü temizlerse sokaklarda temiz olur mantığıyla hareket ediyoruz. Fidanlının kalkınması Samandağ’ın, Hatay’ın ve ülkemizin kalkınması demektir. Bu anlayışla durmadan çalışıyor ülkemizin ekonomisine katkı değer sağlamaya çalışıyoruz.”  

İlçe Kaymakamı Çelik yaptığı konuşmada; “Fidanlı Mahallesi Samandağ’da örnek Mahalledir. Bu organizasyona katkı sunan Belediye Başkanı Mithat Nehir’e  ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Temennim bu tür etkinliklerin tüm Mahallelerde devam ettirilmesidir” dedi.

Belediye Başkanı Mithat Nehir yaptığı konuşmada “İlçemizin en güzel köşelerinden biri olan Fidanlı Mahallesinde böylesi bir etkinlikte sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu şirin Mahallemiz (Aslında Köyümüz) Ülke standartlarımızın çok  ötesinde bir seviyeye ulaşmıştır. Bunun içinde başta Muhtarımız ve Mahalle sakinlerimiz  olmak üzere emeği geçenleri gönülden kutluyorum.

Fotoğrafın özeti şudur; İnsan istedikten sonra yaşadığı her alanı ve dünyayı cennete  çevirebilir. Burada işin özü emek sevgi ve niyettir. Mahallemiz kadınıyla, erkeğiyle, genci,  yaşlısıyla çalışkan, üretken ve insan sevgisiyle donanmış bir yapıya sahiptir. Toprağı verimli,  rüzgarı, güneşi, suyu bol şirin bir yaşam alanımızdır.

Fidanlı Mahallesi Ülkemizde fidan üretim alanında yanılmıyorsam birinci sırada olup  marka olma yolundadır. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte bu hedef gerçekleşecektir.

Bizlerde Samandağ Belediyesi olarak elimizden gelen desteği esirgemeyeceğiz. Zira barış ve  huzur bir toplumun gelişimiyle paralel yürür.

Kültür ve sanat barış ve sevginin,  olmazsa olmazıdır. Bu manada kültür ve sanat adına  gerçekleştirilmiş bu çalışmayı önemsiyoruz. Emeği geçenleri ve sanatçı dostlarımızı gönülden  kutluyor tebrik ediyorum” dedi.  

Festival konukları Samandağın görülmesi gereken yerlerden; St. Simon Manastırı, Vakıflı, Hıdırbey, Titus Tüneli, Beşikli Mağara, Dor Mabedi’nin ardından  Hızır türbesini ziyaret ederek  fotograf gösterilerini sunmak için Samandağ Yeni Çarşı Meclis Salonuna geçtiler. 

Uluslararası Antakya Fotoğraf Festivali, Samandağ Yeni Çarşı Meclis Salonunda Ustalardan Fotoğraf Gösterisi başlığı altında, Murat Gür, Erdem Sayıp, Beyhan Özdemir, Edibe Özkardeşkaya, Erkan Temur, Eser Paşa ve Cihan Kar’ın fotograf sunumlarıyla devam etti. 

Festivalin üçüncü günü; Uluslararası 2. Antakya – Defne Fotoğraf Festivali kapsamında Saray Caddesinde İskenderun Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği Fotoğraf Sergisi açıldı. Serginin açılışı yapılmadan belediye zabıtalarınca toplatıldı. Yeni çıkan yasaya göre hiçbir şekilde bu caddede kültürel etkinlikler dâhil cadde kullandırılmayacak denilerek sergiyi topladılar.

Hatay Medeniyetler evinde yapılan Dernekler karma Fotograf gösterilerinde; Mersin Olba Fotograf Derneği, Gaziantep Fotoğraf Sanat Derneği, Adana Fotograf Amatörleri Derneği, İskenderun Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği, Tarsus Fotograf Derneği, Şanlıurfa Fotoğraf Sanatçıları Derneği, Fotofilm Hatay fotoğraf kulübü ve Erol Bilecik Fotograf kulübü fotoğraf sunumlarıyla renk kattılar.

Toplu fotoğraf gösterilerinde; Sadık Üçok, Tahir ün, Ralf J. Diemb, Hasan Yelken ve Uğur Umay son çalışmalarıyla renk kattılar.

 Festivalin dördüncü ve son günü; Hatay Medeniyetler evinde Yarışma jürisi toplandı. Fotomaratona katılan yarışmacıların ilçede 3 gün içerisinde çektikleri fotoğraflarla katıldılar. Yöreye özgü tarihi ve kültürel değerleri fotoğraflayan yarışmacılar fotoğraflarını jüri heyetine teslim ederek heyecanlı bekleyişe geçtiler.

Fotomaraton sonuçlarını Hatay Medeniyetler evinde Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyon temsilcisi, yetkilisi, Destek veren kuruluşların temsilcileri,  Festival komitesi, Fotofilm Sanat Merkezi ekibi ve fotoğraf sanatçılarının katılımıyla açıklandı.

FOTO MARATON ÖDÜLLERİ 2 Kategori dalında yapıldı

Renkli Kategori dalında

Birinci; Mehmet Aslan – Antakya, ikinci; Kemal Özkılıç – Kocaeli, üçüncü; Zeki Yavuzak- Aydın,

Mansiyon; Ahmet Küçükaydın – Gaziantep, Mansiyon; Kemal Özkılıç, Mansiyon; Mehran Cheraghchi Bazar – İran

Siyah Beyaz Kategori dalında

Birinci; Mehran Cheraghchi Bazar – İran, ikinci; Peyman Hamadi Behtash – İran, üçüncü; Mehran Cheraghchi Bazar – İran

Mansiyon; Eylem Karataş – Manisa, Mansiyon; Murat Kaplan – Gaziantep, Mansiyon; Volkan Karagülleoğlu – Kocaeli fotoğrafları seçildi.

Yarışmanın ödüllerini ve Festivale destek olan firmaların teşekkür plaketlerini Festival Komite başkanı Mehmet Oflazoğlu takdim etti.

 Festival kapsamında yapılması planlanan Serhad Raşa Konser şöleni Sponsor kuruluşun Seçim yasaklarını gerekçe göstererek çekilmesiyle iptal edildi.