Orontes 3. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali & Çalıştayı 07 – 13 Aralık 2018

Orontes 3. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali & Çalıştayı 07 – 13 Aralık 2018

07 – 13 Aralık 2018 tarihleri arasında, Ansam Kültür Derneği tarafından düzenlenen festival; Kültür Turizim Bakanlığı, Hatay Valiliği ve Hatay Büyükşehir  Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlendi.

            Orontes 3. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali 7 Aralık 2018 Cuma günü Saat: 15.00 te Hatay Kültür Merkezinde yurt içinden ve yurt dışından eserleriyle katılan sanatçılarla oluşan resim sergisi açılışıyla festival başladı. Açılışa Hatay il kültür turizm müdürü Hüsnü Işıkgör, Kültür şube müdürü Emel Polat, Hatay Büyükşehir Belediyesi eski kültür daire başkanı Mehmet Mursaloğlu, Trakya üniversitesi dekanı Melahat Tüzün, Ansam Kültür Derneği başkanı ve festival küratörü Mehmet Oflazoğlu, basın mensupları ve sanatseverlerin yoğun katılımıyla festival & sergi açılışı gerçekleştirildi.

Hatay il kültür turizm müdürü Hüsnü Işıkgör açılış konuşmasında; ‘’Festival açılışını burada gerçekleşiyor olması çok güzel. Ansam kültür derneğine teşekkür ederiz. Kültürel etkinlikleri daima destekliyoruz. Antakya’nın hatta Hatay’ın Kültür sanat şehri olması için gayret eden tüm kişi ve kuruluşlara destek vermeye çalışıyoruz.’’ dedi.    
Ansam Kültür Derneği Başkanı ve festival küratörü Mehmet Oflazoğlu, ‘’3. Gerçekleştirdiğimiz Orontes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali’ne yurt içinden ve yurt dışından 48 sanatçı katılım sağladı. Kimi eseriyle geldi kimi de burada üreteceği eserini sergileyip gidecek. 11 Aralıkta Hatay Kültür Merkezinde onur ödül töreni & gecesi düzenlenecek. Festival kapsamında düzenlenen çalıştayın sergisi 12 Aralık’ta Kurşunlu Handa açılarak festival sona eriyor. Sizleri de etkinliklerimize katılmanızı bekliyoruz’ Bu festivali gerçekleştirmek için katkı sunan Hatay Valiliği, Hatay Büyük şehir Belediyesi, İl kültür turizm müdürü Sayın Hüsnü Işıkgör ve Asi Künefelerine Teşekkür ediyoruz. ’dedi.

Ansam Kültür Derneği tarafından düzenlenen Orontes 3. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali’nin geleneksel hale getirdiği yılın onur ve başarı ödüllerini Hatay Kültür Merkezinde 11 Aralık Salı günü sahiplerini buldu.

Orontes 3. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali 2018 Senesinin Resim dalında Doc. Dr. Şükrü Kara onur ödülüne reva görüldü. Edebiyat dalında, Edebiyat dünyasında son eseriyle yankı uyandıran Yazar, Akademisyen, Yönetmen ve Senarist Cengis T. Asiltürk ‘’Suret’’ Romanıyla başarı ödülüne layık görüldü.

Gecede Ressam Ali Taş Resim Performansı gerçekleştirdi. Neşet Ertaş Türküleriyle Yunus Koşar, Nisa Leyla ve Yaşar Uğurlu şiir, Fon müziği Volkan Çolak ve İrfan Akpınar tarafından gerçekleştirildi.  

Kurşunlu Handa 12 Aralık Çarşamba günü Çalıştay sergisi açılarak festival son buldu.