Defne Uluslararası Fotoğraf Festivali ve  Fotomaratonu yoğun katılımla gerçekleşti. 23 – 25 Mayıs 2014

Fotofilm Sanat Merkezi ve Defne Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen Uluslararası Defne Fotoğraf Festivali ve Fotomaraton’na, Verda Sabun Farikası’nda gerçekleştirilen açılış kokteyli ve fotoğraf sanatçısı Gülcan Acar’ın sergisiyle renkli geçen açılışa, Millet Vekili Mehmet Ali Edipoğlu, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Yrd. Serdar Güven’in yanı sıra çok sayıda fotoğraf ve sanatsever katıldı. . Festivalimizin Yaşam boyu onur ödüllü fotoğraf sanatçımız İsa Çelik’i tebrik ediyoruz.

Fotoğraf sanatçıları tarafından fotoğraf atölyeleri, fotoğraf gösterileri ve söyleşiler gerçekleştirildi. Fotoğraf sanatçıları Arjen Zwart, Berge Arabian, Gülcan Acar, Mehmet Özşimsek, Ali Öz, Barış Çavuş, Cengiz Akduman, Alberto Madino  tarafından gerçekleştirilen atölyeler, büyük ilgi gördü.

Fotomaraton katılımcıları gün içerisinde Defne, Harbiye ve civar köylere gerçekleştirilen sanat atölyeleri gezilerinde İpekçi emekçilerini ve  heykeltıraş ustaları Ali Yeniocak , Abdullah Özalp, Ahmet Bostancı, Yılmaz İpekçilik, Gülbol yakma resim ve Şadi Asfuroğlu  sanat atölyelerini ziyaret ettiler. Defne den fotograf üretmek ve tanıtmak adına yapılan atölye gezilerinden katılımcılar ve sanatçılarımız çok memnun oldular.

 Festival kapsamında atölye çalışmaları Antakya Tabipler Odası, Verda Sabun Fabrikası, Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi, Ted Koleji, Erol Birecik Kongre Merkezi ve Prime Mall alışveriş merkezinde gerçekleşen panel, fotoğraf atölye ve sergileri büyük ilgi gördü. Çalışmalara birçok fotoğraf sanatçısı ve fotoğraf meraklısı ilgi gösterdi.

Festival kapsamında fotoğraf sanatçısı İsa çelik fotoğraf atölyesi Hatay Tabip odasında, fotoğraf sanatçısı Sebahat Döğen’e ait fotoğraf sergisi ise Saray Caddesinde yoğun ilgi ve renkli görüntülerle sergilendi. Sergiye defne belediye başkanı İbrahim Yaman ve eşinin yanı sıra halkın da ilgisi büyük oldu.

Saray Caddesinde bir ilk gerçekleşti. Akşam saat 21.00 de başlayan fotograf gösterilerine halkın yoğun ilgiyle karşıladı. Çeşitli şehirlerden gelen fotoğraf topluluk ve derneklerinin ortak düzenlediği karma fotoğraf gösterilerinin ardından fotoğraf sanatçıları Ali Öz, Halil İbrahim Tutak, Hüseyin Yılmaz, Alberto Modiano ve Cihan Kar’a ait fotoğraf gösterileriyle fotoğraf severlere keyifli anlar yaşatıldı. Festivalimizin Yaşam boyu onur ödüllü konuğumuz fotoğraf sanatçısı İsa Çelik’e katılımından dolayı teşekkür ederiz.

FOTOMARATONDA SON GÜN

Defne uluslararası fotoğraf festivali ve foto maratonu yapılan Cihan Kar fotoğraf atölyesi ve ardından yarışmacıların fotoğraflarını teslim etmesiyle son buldu.

 Fotoğraflarını teslim eden yarışmacılar sonuçların açıklanmasını heyecanla beklediler. Yarışma sonuçları mali müşavirler odasında Defne Belediye başkanı İbrahim Yaman, Başkan yardımcısı Derya Altunay, Fotofilm sanat merkezi ekibi ve fotoğraf sanatçılarının katılımıyla açıklandı.

FOTOMARATON ÖDÜLLERİ

  1. Jalal shamsazaran
  2. Eser Paşa
  3. Kemal Özkılıç

Mansiyon: Eser Paşa

Mansiyon: Ragıp Sarı

Mansiyon: Şeref Akçay

 

SERGİLEMELER

Alaattin Şenol 

Ayhan Yoğurtçu 

Burak Güralp 

Ercüment Ersoy  

Erdinç Tabancalı

Eser Paşa

Hasan Zer  

İlhan Turan  

İsa Cıda  

İsmail Okur  

Kemal Özkılıç

Levent Kalkan 

Maşide Tatlı  

Mesut Kurt  

Murat Günaydın  

Murat Kaplan  

Murtaza Kanani 

Mustafa Selçuk Erkut  

Nevzat Yıldırım  

Sait Tuğcu

Şeref Akçay 

Zeliha Begöz