Antakya Film Festivali

Antakya 10. Uluslararası Film Festivali  Altındefne Ödülleri Sahiplerini Buldu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla bu yıl 10. senesini kutlayan festival, Antakya Belediyesi ev sahipliğiyle, Ansam Kültür Derneği ve FotoFilm organizasyonu ve gerçekleşen “Antakya 10. Uluslararası Film Festivali” sona erdi.

Festival Başkanı; Mehmet Oflazoğlu, Festival Direktörü; Özkan Binol, Sanat Yönetmeni; Gülriz Fırat Topuzoğlu, Koordinatör; Sezer Tuna

Ana jüri üyeleri; Mert Fırat (Oyuncu – Jüri Başkanı) / Eylem Kaftan (Yönetmen – Jüri Başkanı) / Ahmet Kenan Bilgiç (Müzisyen) / Barış Sarhan (Yönetmen) / Defne Akman (Gazeteci) / Şebnem İşigüzel (Yazar) / Cansel Elçin (Oyuncu) / Burak Göral (Sinema Yazarı) dır.  Uluslararası Juri de: Uzunmetraj Kurmaca Film Yarışması, Buğra Mert Alkayalar, Eda Arısoy, Nicolas Jakbulak, Belgesel Uzunmetraj Film Yarışması, Burak Türten, Murat Aytas, Veysel Akşahin, Kısa Film Yarışması, Çağatay Akarca, İrem Siyahgöz, Savaş Hamarat bulunuyor.

Yeşilçam Özel Ödülü Jurisi: Film Yapımcıları Meslek Birliği (Fiyab) Başkan Yardımcısı Nazif Tunç, Sinema Ve Televızyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (Setem) adına Mehmet Akif Ersöz, Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (Sesam) adına Işıl Korkmaz

Türk sinemasının gelişmesine katkı sağlamayı ve sinema eserlerinin tanıtılmasını amaçlayan organizasyon tüm konuklarını en iyi şekilde ağırladığı gibi halkın büyük beğenisini kazandı.

 45 ülkeden 620 filmin başvuru yaptığı Uluslararası festivalde 85 filmin gösterimi halka açık ve ücretsiz olarak yapıldı. Uzun metraj, kısa film ve belgesel film kategorilerinde Altındefne Ödülü için yarışan filmler Ödül töreninde açıklandı ve değerli ödüller bu seneki sahiplerini buldu.

awards 2022

Antakya 9 Uluslararası Film Festivali Ödülleri

Expo Hatay 2021 etkinlikleri çerçevesinde Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ansam Kültür Derneği ve Fotofilm tarafından 14 – 20 Aralık 2021 tarihleri arasında düzenlenen “Antakya 9. Uluslararası Film Festivali” ödülleri açıklandı.

Festivalde Juri Kurulu: Ana jüri başkanı Ceyhan Kandemir, Rıza Kıraç, Mustafa Kara, Kristina Rothen, Cengis T. Asiltürk, Ayça Abana, Özkan Binol, Belgesel: Hakan Haksun, Onur Akyol, Matthias Schâtzer, Kısafilm: Mehmet Ersöz, Annalisa La Insardà, Meltem Kımız Şener

Yeşilçam Özel Ödülü Jurisi: Film Yapımcıları Meslek Birliği (Fiyab) Başkan Yardımcısı Nazif Tunç, Sinema Ve Televızyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (Setem) Başkanı Mehmet Güleryüz. Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) Başkanı Yasin Ali Türkeri

Uluslararası düzenlenen yarışmaya 35 ülkeden 330 filmin geldiği belirtildi. Altındefne için yarışan finalistler, Uzunmetraj, Belgesel ve Kısafilm kategorilerde, 90 film Hatmek Gösteri Merkezi, Hatay Mimarlar Odası, Hatay Tabipler Odası / Antakya, Mustafa Kemal Üniversitesi, Erol Bilecik Teknik Anadolu Lisesi, Hatay TED Koleji ve Hatay Doğa Kolejinde halka açık ve ücretsiz gösterildi.

 

Antakyaff 9th Awards

Antakya 8. Uluslararası Film Festivali’nin ‘Altındefne’ ödül kazananlar açıklandı

Ansam Kültür Derneği tarafından,  16 – 22 Ekim 2020  tarihleri arasında düzenlenen Antakya 8. Uluslararası Film Festivali’nin ‘Altındefne’ ödülleri Online düzenlenen törende açıklandı. 54 ülkeden 430 filmin başvurduğu ve 62 filmin yarıştığı festivalde Dünyanın birçok ülkesinden oluşan Jüri üyeleri, ödülleri belirlemede çok titiz davrandı. Jüri başkanı Cem Saçar, “Jüri üyesi arkadaşlarımızla birlikte, defalarca filmlerin puanlarını değerlendirerek ancak nihai sonuçlara varabildik.

Festival direktörü Mehmet Oflazoğlu, “Finale kalmak kendi içinde zaten bir ödüldür. Jüri üyeleri Adil ve objektif bir seçim yaparak ödülleri belirledi. Festivalimiz kendini yenileyerek yolculuğuna devam edecektir. Katkısı olan tüm kurum ve kişilere teşekkür ederiz.”

Festivalin jüri üyeleri:

Ana Jüri Başkanlığı’nı , Hollywood Türk Filmleri Festivali Yöneticisi Cem SacarAjola Daja Yönetmen / Balkan’s Gate film festivali kurucusu, Talip Karamahmutoglu Yönetmen, Dr. Erkan Turan Yönetmen / Fenerbahçe Üniversitesi Sinema Bölüm Başkanı, Akademisyen, Steve Johnson Yönetmen, Cem Bender Oyıncu, David Li Yönetmen

Antakya 8. Uluslararası Film Festivali
Antakya Uluslararası Film Festivali

Antakya Uluslararası Film Festivali

Antakya Film Festivali, ülkemizde filmi, sektörün her alanında görev yapan sinema profesyonelini konuk eden bir sinema festivali haline gelmiştir. Festival her yıl yaklaşık 50 bin izleyiciye ulaşmaktadır.

Antakya’nın tarihini ve mitolojik Defne hikâyesinden esinlenerek ‘’Antakya Altındefne Film Festivali’’ ilk kez 20 – 26 Kasım 2013 tarihleri arasında, Mehmet Oflazoğlu öncülüğünde, Fotofilm Sanat Merkezi ve Antakya Kültür Dergisi tarafından düzenlendi.

2015 yılında kurulan Ansam Kültür Derneği, Fotofilm Sanat Merkezinin deneyimli ekibiyle birlikte festivali üstlenerek başarılı bir şekilde düzenlemeye devam ediyor.  

Antakya Film Festivali, Yerel Belediyelerin ve Sinema Genel müdürlüğünün katkılarını alarak her geçen yıl zenginleşen içeriğiyle yolculuğunu sürdürüyor

5 / 5

En İyi Kısa Film

5 / 5

En İyi Deneysel Film

5 / 5

En iyi Animasyon Film

Antakya Uluslararası Film Festivali

Uygarlıkların kesişme noktası ve Medeniyetler şehri olduğu bilinen Antakya, kültürel ve tarihi güzellikleri ile ruhuna uygun bir seçkiyle Kış sezonun ilk günlerini renklendiriyor.

Yaşam boyu başarı, onur ve emek ödülleriyle sinema camiasının değerli isimlerine saygı duruşunda bulunuyor.

Antakya Uluslararası Film Festivali
Antakya Film Festivali En iyi Uzun Metraj
Antakya Film Festivali En iyi Kısa Film
Antakya Film Festivali En iyi Belgesel Film

Festivalde dünya ve Türk sinemasının değerli örnekleri, Berlin, Cannes, Venedik, Karlovy Vary, Toronto, Rotterdam gibi saygın festivallerde gösterilen filmler seyirciyle buluşuyor.

Gelenekselleşen bölümler arasında: ‘Uluslararası film yarışması’, ‘Ulusal Uzun Metraj film Yarışması’, ‘Kısa Film Yarışması’, ‘Belgesel Film Yarışması, ‘Davetli ülke Sineması’, ‘Ustaların Gözünden’, ‘Ustamızı Anma Günü’ ve ‘Açık Hava Sineması’ yer alıyor.

Film gösterimlerinin yanı sıra sinema kursları, atölyeler, sergiler ve panellerle kültür-sanat hayatını hareketlendiriyor.