Orontes 2. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı Samandağ’da gerçekleşti 26 Nisan 10 Mayıs 2017

Orontes 2. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı Samandağ’da gerçekleşti 26 Nisan 10 Mayıs 2017

26 Nisan 10 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Ansam Kültür Derneği tarafından düzenlenen festival; Kültür Turizim Bakanlığı ve Hatay Büyükşehir  Belediyesi’nin önderliğinde Samandağ belediyesi, Defne Belediyesi, İskenderun Belediyesi ve Arsuz Belediyesinin destekleriyle düzenlendi.

 

Orontes 2. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali 27 Nisan 2017 perşembe günü Saat: 17.00 de Samandağ Kültür Merkezinde; MKU Sanat ve Tasarım MYO El Sanatları Bölümü Mimari Dekoratif Sanatlar Programı öğrencilerin Mozaik Çalışmaları ve Yusuf Keskin Resim Atölyesi üyelerinden oluşan karma resim sergisi açılışıyla festival başladı.

Göç Teması işlenen festivalde 17 ülkeden 45 i akademisyen olmak üzere toplamda 135 sanatçı festival & Çalıştaya katılım gösterdi.

 

            Orontes 2. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı Samandağ kültür merkezinde  düzenlenen törenle açıldı. Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik,Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız , Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan, Sanatçı Fatma Elvin Öztürk, Ses Sanatçısı Ressam Feridun Işıman , Ansam Kültür Derneği başkanı Mehmet Oflazoğlu basın ve sanat severlerin yoğun katılımıyla festival açılışı gerçekleştirildi.. Festivalin sunuculuğunu Fatma Elvin Öztürk, İngilizce çevirileri Sanatçı Feridun Işıman yaptı.

Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanlığı yapan Ümit Yaşar Işıkhan konuşmasında:”Türkiye’nin kültürel birikimini dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivalini hazırlayan ve organizasyonu yapan bütün dostlarıma ülkem adına teşekkür ediyorum.

            Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik konuşmasında “2. Orantes Çağdaş Sanat Festivali kapsamında çok büyük emekleri olan Ümit Yaşar Işıkhan ve Mehmet Oflazoğlu beylere, Fatma Elvin Öztürk hanıma ve 17 ülkeden buraya gelen değerli misafirlerimize ve siz değerli konuklara hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum.

            Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız konuşmasında; “Bu festivalin Samandağ’ında düzenlenmesi bizleri çok mutlu etmiştir. Bu etkinlikte emeği geçen başta sayın Samandağ Kaymakamı olmak üzere tertip komitesine teşekkür ediyorum. Az önce sayın kaymakamımız ve başkanımız barıştan bahsettiler evet bu topraklarda 400 yıldan beri biz kardeşçe yaşıyoruz ve yaşamaya da devam edeceğiz.Her zaman “barış “ diyoruz. Hepiniz hoş geldiniz.”dedi.

            Ansam Başkanı Mehmet Oflazoğlu, Bu sene ikincisi olan ”Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali”ne 17 ülkeden sanatçıların katıldığını belirtti. Başta Azerbaycan olmak üzere Rusya, Bulgaristan, İran, Filistin, Suudiarabistan ve Türkiye’nin bir çok şehrinden gelen üniversite dekan ve öğretim üyelerinden oluşan sanatçıların İçinde, Fotograf, Resim, Heykel, Mozaik, Hat, ebru, Tezhip, Minyatür, Kalem seramik, yakma, film, müzik ve tiyatro dallarında etkinliklerimiz olacak. Sergi, Workshop, söyleşi, Atölye ve panellerle sürecek festivalin daim olmasını diledi. Destek veren Samandağ Kaymakamı Dr.Cahit Çelik ve Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e, emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Tören sonunda MKÜ Sanat ve tasarım MYO el sanatları bölümü mimari dekoratif sanatları programı öğretim görevlisi Gülru Düzce’nin öğrencileri ve Yusuf Keskin Resim atölyesi öğrencilerinin ortaklaşa açılan resim ve mozaik sergisi gezildi.    

Festival kapsamında Ted Koleji Fotograf meraklısı öğrencilerine Fotograf Sanatçısı Halil İbrahim Tutak tarafından kurs verilerek Sergi açmaları sağlandı. Şiir ve edebiyat ilgili öğrencilere ” Şair yazar Ümit Yaşar Işıkhan, Ressam yazar Fatma Elvin Öztürk ve Yazar Selmina Melikoğlu tarafından şiir Dinletisi ve edebiyat söyleşisi” gerçekleştirildi.  

Antakya şehir merkezinde Ressam Ali Taş yönetiminde, Ressam şair Fatma Elvin Öztürk, Uluslararası Aktivist Sanatçıları Birliği Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan, şair yazar Sabahattin Yalkın ve şair Nevruz Uğurun katılımı ile yapılan söyleşi, kitap imza günü ve Rüzgar Fidan ile müzik dinletisi Antakyalıların büyük ilgisiyle karşılandı.

Festival kapsamında Samandağ Kültür Merkezinda Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatro Topluluğu çocuklar için “Sarı kız Boyabolacıya Karşı” tiyatro oyunu sergiledi. Salonu dolduran çocuklar oyun bitiminde ayrılmak istemediler.

Samandağ Yeni Çarşı Kongre merkezinde İsmail Cem Doğru Şiirli Güldürü Gösterisi büyük ilgi ile izlendi. Kulvarında tek olan sanatçı büyük alkış aldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi Sanat  Ve Tasarım  Meslek Yüksek Okulu kongre merkezinde Prof. Dr. Alaybey Karoğlu Prof Ahmet Şinasi İşler ve Öğr. gör. Gülru Düzce çağdaş sanat ve toplum ilişkisini konu alan söyleşi yaptılar.

Orontes 2. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivalin Çalıştay sergisi açıldı

Orontes 2. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivalin Çalıştay sergisi açıldı. Samandağ kültür merkezinde  düzenlenen törene yerel basın ve sanatseverler katıldı. Sunuculuğunu Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan sözlerine; ”Türkiye’nin kültürel birikimini dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivalini hazırlayan ve organizasyonu yapan bütün dostlarıma ülkem adına teşekkür ediyorum.” dedi.Yapılan konuşmaların İngilizce çevirisini, K.K.T.C den ressam müzisyen Feridun Işıman yaptı. 17 ülkeden 80 sanatçının katıldığı çalıştayda; Başta Azerbaycan olmak üzere Rusya, Bulgaristan, İran, Filistin, Suudiarabistan, Oman, Katar, Arnavutluk, Türkmenistan, Kazakistan,Tunus, Saray Bosna, Özbekistan, Yemen, Belarus, Azerbaycan, B.A.E. Mısır, Dubai, Yunanistan, Sırbistan ve Türkiye’nin bir çok şehrinden gelen üniversite dekan ve öğretim üyelerinden oluşan sanatçılara katılım belgeleri takdim edildi. Sergide, Fotograf, Resim, Heykel, Mozaik, Hat, ebru, Tezhip, Minyatür, ve seramik sanatı çalışıldı.

Orontes 2. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayın Yaşam Boyu onur ödülü sanatçıları Selçuk Üniversitesinden Doç.Dr. Ahmet Dalkıran, Fotograf Sanatçısı Halil İbrahim Tutak ve Şair yazar Sabahattin Yalkın layik görüldü. Orontes özel ödülüne şehrin kültür sanat ve edebiyat dalında başarılı çalışmaları olan Mehmet Karasu ya Orontes Sanat Emek ödülü verildi.  

  1. Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festival & Çalıştaya destek olan kişi ve kuruluşlara teşekkür plaketleri verilerek sergi açılışı yapıldı. Eserlere hayranlıklarını gizleyemeyen sanatseverler eserlerle fotograf çektirerek sona erdi.