Uluslararası Defne Fotoğraf Festivali ve Fotomaratonu 23 – 25 Mayıs 2014

Fotofilm Sanat Merkezi ve Defne Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen Uluslararası Defne Fotoğraf Festivali ve Fotomaraton’na, Verda Sabun Farikası’nda gerçekleştirilen açılış kokteyli ve fotoğraf sanatçısı Gülcan Acar’ın sergisiyle renkli geçen açılışa, Millet Vekili Mehmet Ali Edipoğlu, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Yrd. Serdar Güven’in yanı sıra çok sayıda fotoğraf ve sanatsever katıldı.
Fotoğraf sanatçıları tarafından fotoğraf atölyeleri, fotoğraf gösterileri ve söyleşiler gerçekleştirildi. Fotoğraf sanatçıları Arjen Zwart, Berge Arabian, Gülcan Acar, Mehmet Özşimsek, Ali Öz, Barış Çavuş, Cengiz Akduman, Alberto Madino tarafından gerçekleştirilen atölyeler, büyük ilgi gördü.
Fotomaraton katılımcıları gün içerisinde Defne, Harbiye ve civar köylere gerçekleştirilen sanat atölyeleri gezilerinde İpekçi emekçilerini ve heykeltıraş ustaları Ali Yeniocak , Abdullah Özalp, Ahmet Bostancı, Yılmaz İpekçilik, Gülbol yakma resim ve Şadi Asfuroğlu sanat atölyelerini ziyaret ettiler. Defne den fotograf üretmek ve tanıtmak adına yapılan atölye gezilerinden katılımcılar ve sanatçılarımız çok memnun oldular.
Festival kapsamında atölye çalışmaları Antakya Tabipler Odası, Verda Sabun Fabrikası, Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi, Ted Koleji, Erol Birecik Kongre Merkezi ve Prime Mall alışveriş merkezinde gerçekleşen panel, fotoğraf atölye ve sergileri büyük ilgi gördü. Çalışmalara birçok fotoğraf sanatçısı ve fotoğraf meraklısı ilgi gösterdi.
Festival kapsamında fotoğraf sanatçısı İsa çelik fotoğraf atölyesi Hatay Tabip odasında, fotoğraf sanatçısı Sebahat Döğen'e ait fotoğraf sergisi ise Saray Caddesinde yoğun ilgi ve renkli görüntülerle sergilendi. Sergiye defne belediye başkanı İbrahim Yaman ve eşinin yanı sıra halkın da ilgisi büyük oldu.
Saray Caddesinde bir ilk gerçekleşti. Akşam saat 21.00 de başlayan fotograf gösterilerine halkın yoğun ilgiyle karşıladı. Çeşitli şehirlerden gelen fotoğraf topluluk ve derneklerinin ortak düzenlediği karma fotoğraf gösterilerinin ardından fotoğraf sanatçıları Ali Öz, Halil İbrahim Tutak, Hüseyin Yılmaz, Alberto Modiano ve Cihan Kar'a ait fotoğraf gösterileriyle fotoğraf severlere keyifli anlar yaşatıldı
FOTOMARATONDA SON GÜN
Defne uluslararası fotoğraf festivali ve foto maratonu yapılan Cihan Kar fotoğraf atölyesi ve ardından yarışmacıların fotoğraflarını teslim etmesiyle son buldu.
Fotoğraflarını teslim eden yarışmacılar sonuçların açıklanmasını heyecanla beklediler. Yarışma sonuçları mali müşavirler odasında Defne Belediye başkanı İbrahim Yaman, Başkan yardımcısı Derya Altunay, Fotofilm sanat merkezi ekibi ve fotoğraf sanatçılarının katılımıyla açıklandı.
FOTOMARATON ÖDÜLLERİ
1. Jalal shamsazaran
2. Eser Paşa
3. Kemal Özkılıç
Mansiyon: Eser Paşa
Mansiyon: Ragıp Sarı
Mansiyon: Şeref Akçay

SERGİLEMELER
Alaattin Şenol
Ayhan Yoğurtçu
Burak Güralp
Ercüment Ersoy
Erdinç Tabancalı
Eser Paşa
Hasan Zer
İlhan Turan
İsa Cıda
İsmail Okur
Kemal Özkılıç
Levent Kalkan
Maşide Tatlı
Mesut Kurt
Murat Günaydın
Murat Kaplan
Murtaza Kanani
Mustafa Selçuk Erkut
Nevzat Yıldırım
Sait Tuğcu
Şeref Akçay
Zeliha Begöz