Uluslararası 2. Antakya-Defne Fotoğraf Festivali & Fotomaratonu 21 – 24 Mayıs 2015

21 Mayıs 2015 Perşembe sabah Saat 13.00 de Hatay Mustafa Kemal
Üniversitesinde Fotograf sanatçısı Melih Suların ‘Ayasofya Işıklar’ adlı sergi açılışıyla başladı. Sergiye; Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seval YAVUZ, Yardımcı Dekan Yrd. Doç. Dr. Numan Özen, Arş. Gör. Kürşat Kaan Özkemahlı, fotoğraf kulübü öğrencileri, çok sayıda öğretim görevlisi ve fotoğraf sever öğrenci katıldı.
Her festivalde gelenekselleşen Okul söyleşileri ilk önce Erol Bilecik Endüstri Meslek Lisesi’ne oldu. Okul Hocalardan Gökhan Yılmazer’in düzenlediği etkinlik, Kongre Merkezine öğrencileri toplayarak başladı. Anadolu ajansı foto muhabirlerinden Abdurrahman Antakyalı tarafından Basında Fotograf ve fotoğrafın oluşumu hakkında bilgi alan öğrenciler konuk sanatçıyı terlettiler.
İlkokul ziyaretini de, Çekmece Şehit Türkmen Ortaokuluna yapıldı. Okul öğretmenlerinden Aytaç Bağcı tarafından Kongre salonuna yönlendirilen öğrencilere Belgesel Fotograf Sanatçısı Özcan Yurdalan ve Erkan Temur Fotograf ve fotoğrafın oluşumu hakkında bilgi verip deneysel çalışmalar yaptılar. .
Festivalin açılış sergisi ‘Mehmet Turgut ve Aykan Özener’in oldu.’ Gençlerin yoğun ilgi gösterdikleri Mehmet Turgut gördüğü ilgi karşısında terledi.

Festivalin açılış sergisi; Verda Sabun Fabrikasında düzenlenen açılış törenine Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Samandağ Belediyesi Kültür İşleri ve Basın & Halkla İlişkiler Müdürü Ali Türetken, Festival Komitesi Başkanı Mehmet Oflazoğlu, Festival Komitesi Basın Danışmanı Hüseyin Zorkun, Festival tertip komitesi ile fotograf sanatçıları ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı.
Açılışı gerçekleştirilen Mehmet Turgut “Âlâ Portreler” isimli fotograf sergisi büyük ilgi gördü.
‘Metruk’ temalı sergisiyle katılan Aykan Özener Antakya’da Medeniyetler şehrinde olmaktan onur duyduğunu söyledi. Sergi açılışında yapılan konuşmalarda, medeniyetler şehri olan Hatay'da bu tarihi mekânda açılan serginin çok anlamlı olduğu ve sanata değer veren Hatay'da bu tür etkinliklerin olmasının gurur verici olduğu vurgulandı.
Mehmet Turgut; ‘Antakya’da olmaktan son derece mutluyum ve gururluyum. Medeniyetler şehrinde kendimce uygun bulduğum “Âlâ Portreler” fotoğraf sergisi ile aranızda olmaktan onur duydum.

Sergi açılışından sonra yapılan Fotograf sunum ve söyleşilerde; Erkan Temur, Eser Paşa, Gül Yıldız, Ralf J. Diemb, Sadık Üçok, Yunus Topal, Yusuf Aslan ve Tolga Yarıcı yer aldı.
Festivalin İkinci Günü Okul söyleşisi; TED Kolejinde yapıldı. Okul idarecilerinden Güneş Daraoğlu tarafından Kongre salonuna yönlendirilen öğrencilere Fotograf Sanatçısı Gül Yıldız Fotograf hakkında bilgi verip öğrencilerin sorularını yanıtladı.
İlkokul söyleşisi de, Samandağ Atatürk ilköğretim okuluna yapıldı. Samandağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız tarafından düzenlenen etkinlik öğrencilerin Kongre salonuna yönlendirilmesiyle başladı. Belgesel Fotograf Sanatçısı Özcan Yurdalan, Yusuf Aslan ve Erkan Temur Fotograf ve fotoğrafın oluşumu hakkında bilgi verip deneysel çalışmalar yaptılar.
Uluslararası 2. Antakya - Defne Fotoğraf Festivali kapsamında Samandağ Belediyesinin katkılarıyla, Abdullah Cömert Parkında İskenderun Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği '' Alın Teri' Konulu Fotoğraf Sergisi açıldı. Sergiye, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Festival Komitesi, İSKFAD yönetim kurulu ve çok sayıda sanatsever katıldı.

FİDANLI DA FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI
Uluslararası 2. Antakya-Defne Fotoğraf Festivali ve Fotomaratonu kapsamında Samandağ Belediyesinin katkılarıyla, Fidanlı Mahallesinde fotoğraf sergisi açıldı. Sergiye, İlçe Kaymakamı Cahit Çelik, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız ve çok sayıda kişi sanatsever katıldı. Sergide, şehir dışından gelen konuk sanatçılara ve sergiye katılanlara yerel yemeklerimizden olan tandırda pişirilmiş katıklı ekmek ikram edildi. Sergi fidanlı halkı ve ziyaretçiler tarafından ilgiyle izlendi

Festival konukları Samandağın görülmesi gereken yerlerden; St. Simon Manastırı, Vakıflı, Hıdırbey, Titus Tüneli, Beşikli Mağara, Dor Mabedi’nin ardından  Hızır türbesini ziyaret ederek fotograf gösterilerini sunmak için Samandağ Yeni Çarşı Meclis Salonuna geçtiler. 

Uluslararası Antakya Fotoğraf Festivali, Samandağ Yeni Çarşı Meclis Salonunda Ustalardan Fotoğraf Gösterisi başlığı altında, Murat Gür, Erdem Sayıp, Beyhan Özdemir, Edibe Özkardeşkaya, Erkan Temur, Eser Paşa ve Cihan Kar’ın fotograf sunumlarıyla devam etti.

Festivalin üçüncü günü; Uluslararası 2. Antakya - Defne Fotoğraf Festivali kapsamında Saray Caddesinde İskenderun Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği Fotoğraf Sergisi açıldı. Sokaktan geçen halkın kendini sergide bulması şaşkınlık yarattı.

Hatay Medeniyetler evinde yapılan Dernekler karma Fotograf gösterilerinde; Mersin Olba Fotograf Derneği, Gaziantep Fotoğraf Sanat Derneği, Adana Fotograf Amatörleri Derneği, İskenderun Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği, Tarsus Fotograf Derneği, Şanlıurfa Fotoğraf Sanatçıları Derneği, Fotofilm Hatay fotoğraf kulübü ve Erol Bilecik Fotograf kulübü fotoğraf sunumlarıyla renk kattılar.

Toplu fotoğraf gösterilerinde; Sadık Üçok, Tahir ün, Ralf J. Diemb, Hasan Yelken ve Uğur Umay son çalışmalarıyla renk kattılar.

Festivalin dördüncü ve son günü; Hatay Medeniyetler evinde Yarışma jürisi toplandı. Fotomaratona katılan yarışmacıların ilçede 3 gün içerisinde çektikleri fotoğraflarla katıldılar. Yöreye özgü tarihi ve kültürel değerleri fotoğraflayan yarışmacılar fotoğraflarını jüri heyetine teslim ederek heyecanlı bekleyişe geçtiler.
Fotomaraton sonuçlarını Hatay Medeniyetler evinde Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyon temsilcisi, Jüri heyeti, Destek veren kuruluşların temsilcileri,  Festival komitesi, Fotofilm Sanat Merkezi ekibi ve fotoğraf sanatçılarının katılımıyla açıklandı.